sklepsklep menu> urządzenia dla przemysłu mięsnego
i spożywczego
przejdź do kategorii »
meble dla gastronomii
i hoteli
przejdź do kategorii »
Start » Przemysł spożywczy » Komory » Komory intensywnego schładzania

Komory intensywnego schładzania

Komory intensywnego schładzaniaPrzeznaczenie: komory intensywnego schładzania, to urządzenia mające za zadanie obniżenie temperatury wewnątrz  gorącego produktu (70oC czy 80oC ) do temperatury pakowania czyli 8oC czy nawet 6oC. Komory, w zależności od  warunków użytkowania, mogą być również wykonane jako przelotowe tzn. z drzwiami wjazdowymi i wyjazdowymi.

Wykonanie: komory posiadają układ zraszania wodą, układ intensywnego przewiewu oraz układ chłodniczy z agregatami chłodniczymi włącznie

Konstrukcja: stal kwasoodporna, uszczelki silikonowe

Sterowanie: mikroprocesor, 50 programów obróbki

Aby móc w pełni spełniać swoje zadanie, komora posiada różne systemy pracy, które ustawia się jako poszczególne kroki w procesie studzenia. Całością steruje mikroprocesor, który może być wyposażony w system sterowania centralnego i rejestracji (podłączenie do komputera PC). Posiadają układ zraszania wodą, układ intensywnego przewiewu oraz układ chłodniczy z agregatami chłodniczymi włącznie.

 

Moc chłodnicza

 

 

Zapotrzebowanie

   Typ

Temp. odparowania

[-10oC]

Długość L

Pojemność

Energia elektr.

3/400V

Woda

(2-4) bar

 

[kW]

[mm]

[kg]

kW

Litr/min.

 

 

 

 

 

 

KCH-1

22

1950

170

10

15

KCH-2

40

3200

340

21

25

KCH-3

54

4350

510

33

40

KCH-4

72

5560

680

44

55

KCH-6

108

7980

1020

66

80

Proces chłodzenia rozpoczyna się od intensywnego zraszania wodą. Jest to pierwszy etap, który jest niezbędny przed uruchomieniem agregatu chłodniczego.

Proces zraszania wodą można nastawiać na czas bądź prowadzić go do czasu osiągnięcia zadanej temperatury w rdzeniu. Częstą praktyką dla kiełbas jest zraszanie wodą do  osiągnięcia temperatury w rdzeniu rzędu 40oC czy nawet 35oC.

Następnie program przechodzi do drugiego kroku czyli intensywnej cyrkulacji ochłodzonym powietrzem. W tym celu jest uruchamiany agregat chłodzący oraz wentylatory umiejscowione nad każdym wózkiem. Krok ten, oczywiście, może być również sterowany czasem bądź temperaturą rdzenia. W trakcie trwania intensywnej cyrkulacji ochłodzonym powietrzem następuje rozpylanie czystej wody w postaci mgły i wprowadzenie do obiegu. Stanowi to nawilżanie powietrza. Wielkość nawilżania jest parametrem ustawianym w komputerze.

Oczywiście, zaprogramowanie kroku przerwy w chłodzeniu w celu przesunięcia gradientu temperatury wewnątrz produktu, jest możliwe w każdym momencie pracy komory.

Należy zwrócić uwagę, że ważne jest szybkie przejście krytycznych obszarów temperatury pomiędzy 40oC a 20oC.

Jeżeli chodzi o szybkość studzenia, to poniższy wykres pokazuje przykładowy efekt przy studzeniu kiełbasy w naturalnej osłonce o średnicy Ø32 mm. Krzywa „A” to studzenie tradycyjnym natryskiem, krzywa „B” to przebieg studzenia w komorze intensywnego chłodzenia.

Komory intensywnego schładzania

Dla porównania kiełbasy w osłonkach Ø 80 mm studzone do temperatury 6oC potrzebują ok. 1 godz. 20 min.

Napisz do nas

Proszę wypełnić wymagane pola.
Formularz wysłany, dziękujemy.

*pola wymagane